Pracovná agentúra áno/nie

Autor: Peter Štiavnicky | 18.1.2013 o 23:41 | (upravené 19.1.2013 o 7:24) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  1949x

Tento článok som sa rozhodol napísať pre tých, ktorí sa chystajú vycestovať za prácou do zahraničia a využiť na to služby sprostredkovateľských agentúr. Nemajte ružové okuliare, a neverte tomu, že bez znalosti jazyka a praxe budete mať super prácu, kde zarobíte niekoľko tisíc eur/mesiac. Ak Vám nejaká agentúra niečo takéto tvrdí, tak Vás zavádza. Väčšina agentúr sprostredkujúcich prácu v zahraničí za úhradu majú v ponuke práce ako práca v skladoch, obchodných reťazcoch, farmách. Ide o fyzicky náročnú prácu, kde musíte dosahovať stanovené normy, inak Vás prepustia. Tiež to často býva práca iba na 2-3 mesiace.

BrightonBrightonAutor

Agentúry sa tvária seriózne, keď pri svojich inzerátoch uvádzajú, že spoločnosť je držiteľ povolenia na sprostredkovanie práce. Pritom povolenie na sprostredkovanie zamestnania za úhradu pre fyzické a právnické osoby vydané Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny do 31.05.2010 stráca platnosť 31.12.2010!

Od 01.06.2010 nadobúda účinnosť zákon č. 136/2010 o službách na vnútornom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V zmysle uvedeného zákona sa sprostredkovanie zamestnania za úhradu stáva od 01.06.2010 živnosťou! Tak, či onak, to nezaručuje spoľahlivosť agentúry. Podľa §25 zákona NR SR č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti sprostredkovateľ /agentúra/, ktorá sprostredkuje zamestnanie za úhradu v zahraničí, uzatvorí s občanom písomnú dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu. Dohoda o sprostredkovaní zamestnania za úhradu by mala obsahovať najmä:

a) názov, adresu, identifikačné číslo zahraničného zamestnávateľa a druh ekonomickej činnosti zahraničného zamestnávateľa,

b) dĺžku trvania zamestnania,

c) druh práce, mzdu alebo plat a ďalšie pracovné podmienky,

d) spôsob a podmienky zdravotného poistenia a sociálneho poistenia,

e) rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody,

f) výšku úhrady za sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa odseku 4.

Treba si uvedomiť, že agentúra s Vami uzatvorí dohodu o sprostredkovaní práce. Vo väčšine prípadoch nepodpisujete pracovnú zmluvu so zahraničným zamestnávateľom. Čo znamená, že prácu nemáte istú! Zo skúsenosti vlastnej a iných Vás Slovenská agentúra „posunie" inej pracovnej agentúre v zahraničí, ktorá veľakrát nemá prehľad o počte nových prichádzajúcich zamestnancoch.

Preto bývajú problémy s ubytovaním alebo málo práce. Stáva sa, že za mesiac odrobíte len dva týždne, ale nájomné platiť musíte. Druhý, menej častý, extrém je, že je práce veľa a domov sa chodíte len vyspať. V Anglicku som stretol aj takých, čo si požičali peniaze aby mohli vycestovať. Vyplatili agentúre poplatok za sprostredkovanie, nájomné, depozit na dome, ostali im peniaze asi na dva týždne na stravu.

Anglická agentúra mala veľa ľudí a málo práce, preto odrobili len dva dni za týždeň. V Anglicku sa väčšinou vypláca mzda každý týždeň, ale keď málo odrobili, málo aj dostali. Od sľubovaných 1000 libier/mesiac to bolo ďaleko. Nemali peniaze ani na stravu a ešte viac sa zadĺžili. Slovenská agentúra im nijako nepomohla, až s nimi prestala komunikovať.

Preto je dôležité, aby ste mali v zmluve rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody. Osobitnou kapitolou je tiež ubytovanie, ktoré agentúry vykresľujú v ružových farbách. Aby slovenské či anglické agentúry zarobili, ubytujú na jednom dome čo najviac ľudí, ako sa len dá. Vratný depozit, ktorý sa platí po príchode na dom, je málokedy pri odchode vratný.

Agentúry sprostredkujúce zamestnanie za úhradu sú v zmysle zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov povinné raz ročne poskytovať Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny správu o svojej činnosti za uplynulý rok. Tiež je dosť zarážajúce, že Ústredie práce vie o praktikách neserióznych agentúr. Okrem iného sa oklamaní klienti agentúr sťažujú aj tam, a napriek tomu takéto agentúry ďalej na Slovensku pôsobia.

K 31.12.2012 malo na Slovensku viazanú živnosť na sprostredkovanie zamestnania za úhradu vyše 1000 sprostredkovateľov/agentúr/.          http://www.upsvar.sk

Preto pri oslovení agentúry sprostredkujúcej prácu v zahraničí, ako prvé si vyžiadajte tieto informácie:

  • kedy je najbližší odchod do Anglicka?
  • zmluva s anglickým zamestnávateľom sa podpisuje pred odchodom na SK?
  • môžete mi poslať ukážku/návrh/ zmluvy na preštudovanie?
  • pravdepodobne by som potreboval ubytovanie, môžete mi poslať fotky prípadného ubytovania?
  • ako ďaleko je ubytovanie od závodu?
  • koľko ľudí býva na dome?
  • koľko ľudí tam cez Vás už pracuje?
  • môžete poskytnúť nejaké referencie od ľudí, čo sú tam?

Pre serióznu agentúru je každý klient dôležitý, a nebude mať problém odpovedať na tieto otázky, poslať návrh zmluvy alebo fotky ubytovania, ktoré poskytuje. Vy ste klient, vy platíte a oni z Vašich peňazí žijú.

Ak Vám agentúra vôbec neodpíše, alebo neodpovie na tieto jednoduché otázky, pravdepodobne nebude seriózna a už ju viac ne-kontaktujte. Potrebujete agentúru, na ktorú sa dá spoľahnúť, inak vám nepomôže ani v zahraničí! Tiež Vám odporúčam overiť si agentúru vo fórach na internete.

Veľa šťastia!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?